Deniz Baykal ile Mektuplar


 EROL ÇEVİKÇE'NİN DENİZ BAYKAL'A YAZDIĞI MEKTUP     

08 Aralık 2000

Ankara

 

 

Sevgili Genel Başkanım,

 

Bunu yazıp yazmamam konusunda uzun süredir kendimle kavga ediyorum. En sonunda, her zamanki alışkanlığım, içimdekini size dökmeden rahatlayamadım.

 

Erol’un kültürü değişmiş..... ”*”

 

Satırlarını okuduğum günden bu yana olağan üstü rahatsızım. Özellikle, ömrümün son 25 yılının (bugün tesadüf 63. yaşgünüm) ve en önemli bölümünün ciddiye alınacak hemen tamamı sizinle geçti. Ve inanıyorum beni damarlarıma kadar en iyi tanıyan belkide sadece sizsiniz.

 

Ve bilirsinizki, bütün öz güvenimi hiç değişmeyen Çevikçe ailesine has özgün karakterimden alırım. Bana hiç kimseye tanımadığınız sonsuz güveninizi kaybettiğimi sezmenin ağırlığı altındayım. Ben hala bir milim değişmediğimi, değişemediğimi ve değişmeyeceğimi bilmenizi istedim.

 

Derin sevgi ve saygılarımla.

 

Erol Çevikçe

 

Not:Deniz Baykal ile ilgili bir gazeteci dostumun yazdığı kitapta, Baykal’ın benimle ilgili kırgınlığının ifadesi olarak yazara naklettiğini belirten cümlesi.EROL ÇEVİKÇE'NİN DENİZ    BAYKAL'A YAZDIĞI MEKTUP 

10 Mayıs 2002

        Sevgili Genel Başkanım,

 

Geldiğinden beri Kemal Derviş’i dikkatle ve özenle izliyorum.

 

Bugüne NTV’de canlı programda izledikten sonra bir zamandır kafamdaki, bir düşünceyi size yazmaya karar verdim.

 

Derviş’in bugün söyledikleri, her zamanki gibi sizin de, benim de bildiğimiz yalın doğrular.Uzun süre dışarda olmasına karşın bizim kadar deneyimli olduğu bir gerçek.

 

Partimiz önümüzdeki seçime Kemal Derviş’le gidebilirse, tek başına iktidar olabilir kesin düşüncesindeyim. Böyle bir büyük özveri ve başarı, ülkemiz geleceğinde özel bir tarih olacaktır. Bunu sağlamak için her türlü özveride bulunmanızın sizi çok daha büyüteceğine, sizi sevdiğim ve saydığım kadar inanıyorum.

 

Erol Çevikçe EROL ÇEVİKÇE'NİN DENİZ BAYKAL'A YAZDIĞI MEKTUP 

20.07.02

 

Sevgili Genel Başkanım;

 

 

Yaş gününüzde size mutluluk ve esenlik dileklerimi sunarım.

 

Biliyorsunuz, yaşca sizden 7 ay büyüğüm, ancak aklen ve fikren hep benden büyük oldunuz. Uzak kaldığım iki yıldır aramama(!) rağmen hala başka büyüğümü bulamadım. Anlaşılıyorki beynim tükenene kadarda bulamayacağım.

 

Belkide kendimi fazla beğeniyorum. Ne var ki karakterimi değiştiremi yorum.

 

Sağlık esenlik içinde çok daha yaş günleriniz olsun.

 

Sevgi ve saygılarımla.    

 

Erol Çevikçe

 

  Not: Mektupla birlikte sevgili Baykal’a bir adet pelikan dolma kalem gönderilmiştir.

  

DENİZ BAYKAL'IN  EROL ÇEVİKÇE'YE YAZDIĞI CEVAP MEKTUBU 

 

23 Temmuz 2002

 

Sayın Erol Çevikçe,

 

 Yaş günüm dolayısıyla gösterdiğiniz ilgiye, gönderdiğiniz güzel armağana teşekkür ederim. Bu vesileyle ifade ettiğiniz,  insani duyguları da anlamaya çalışıyorum. Ama bence, kendinize haksızlık yapmışsınız. İlişkimizin başladığı ilk günlerden beri bir arayış içerisinde olduğunuz doğru değildir. Gerçek anlamda arayışınız, son seçim yenilgisinden sonra başlamıştır. Talihsizliğiniz ise, bu seçim yenilgisini bizim, yeni bir çıkış noktasına dönüştürebileceğimizi, görememiş olmanızdır.

 

Son seçim yenilgisi günlerine kadar dostça yaşanan uzun dayanışma  yıllarının güzel anılarına saygı anlayışı içinde, bu ayrıma dikkatinizi çekmek istedim.

 

Sağlık ve mutluluk dilekleriyle, sevgiler, saygılar sunarım.

 

Deniz Baykal 

 EROL ÇEVİKÇE'NİN DENİZ BAYKAL'A YAZDIĞI MEKTUP 

 

23 Ağustos 2002

 

Sevgili Genel Başkanım,

 

Kemal Derviş’e parti rozetini takaken kendimi herkesten mutlu hissettim. Belki de ilkel taraflarımdan biri olan duygusallığımı bağışlayın. Size teşekkür ediyorum.

 

Melânkolik bir havaya kapılarak, 10 Mayıs 2002 günki mektubumu size ekte göndermekten kendimi alamadım.

 

İçimdeki duygu haklılık, övünme gibi değil, gerçek bir dostluk duygusu;

 

Sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Erol Çevikçe

 

Not: seçimlerde adaylık dışında partimiz için her türlü talimatınıza hazır olduğumu bilgilerinize sunarım.