Yalçın Bayer: Çevikçe: Baykal entrikayı bilmez (25 Mayıs 1999, Salı Hürriyet)

 CHP eski milletvekili Erol Çevikçe, geçen pazar günkü ‘‘Delege direndi, Baykal doğru yolu buldu’’ yazımızda, Deniz Baykal'ın kendisine ‘‘Erol, ihanet içindesin’’ biçiminde bir söz sarf etmediğini belirterek, ‘‘30 yıldır kendisiyle beraberim, kesinlikle böyle bir sözü geçmedi. Böyle bir şeyi de düşünmez, haksız bir değerlendirme yapmaz’’ dedi.

 

Çevikçe, Baykal'ın Kurultay'a kesinlikle gitmeyi düşünmediğini söyleyerek, şöyle konuştu:

 ‘Baykal şimdiye kadar ayıplanacak bir şey yapmadı. Hele son bir yıldır ne büyük hata yaptı ki Kurultay'a gitmedi, bunu tepki gösterenlerin bir düşünmesi lazım. Daha geçen Kurultay'da 900 oy almış, herkes kendisini kucaklamış... Ancak gelişen olaylar nedeniyle delegeler, kendisine sahip çıkmaktan korkar hale geldi. Ayrıca, Baykal'ın Altan Öymen'le hiçbir sorunu olamaz.

- PM üyelerinin oylaması sırasında yaşananlar...

 - Hiçbirinden haberi yoktur, dahli yoktur. Entrikacılığı bilmez. Hayatının hiçbir döneminde delege oyunlarıyla ilgilenmemiştir. Böyle şeyler aklına bile gelmez, safiyane hareket eder. Yüksek bir kişilik sahibidir. Şu ana kadar Bülent Ecevit'in aleyhinde bile konuşmamıştır.

 - Kimin oyunu bunlar?..

 - Adnan Keskin için de söylenenler bana biraz haksızlık gibi geliyor. Aslında bunları yapanlar birkaç kişidir. Seçileme kaygısı olan kişilerin oyunudur.

 - Altan Öymen...

 - Hiçbir sorunu olamaz